Nanoszenie nadruków na odzież (przede wszystkim koszulki) metodą sitodruku cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy jest możliwe zastosowanie tej techniki w warunkach domowych? Owszem, jest to jednak dość czasochłonny proces, wymagający uzdolnień manualnych. W tym artykule chcemy Ci przedstawić krok po kroku, jak można nanieść wzór na tkaniny w warunkach domowych, korzystając z sitodruku!
Potrzebujesz najpierw do pracy nad swoim nadrukiem czterech drewnianych listewek. Proponujemy Ci wymiary 50 cm x 4 cm x 4 cm. Zbij je w prostokąt, by uzyskać ramę. Możesz to rozwiązać prościej, korzystając z drewnianej ramy na obraz lub nawet z małej, wykonanej z aluminium ramki na zdjęcia. Wtedy trudniejsze jednak będzie przymocowanie siatki zszywaczem tapicerskim.
Sito jest niezbędne do przeciśnięcia farby. Zwróć uwagę na „oczka” – im jest ich więcej, tym wyższa będzie rozdzielczość, dzięki czemu można uzyskać bardziej wyraźny nadruk. W przypadku domowych nadruków gęste sito nie jest niezbędne i raczej się go nie stosuje – wykonanie tak wyraźnego szablonu bez specjalistycznych urządzeń stanowi poważny problem.
Możesz nabyć siatkę w sklepie dla plastyków (istnieją także strony internetowe, na których można je nabyć), ale możesz skorzystać nawet z… pończochy! Są one idealne do drukowania tą metodą. Najlepiej wybrać pończochy z mikrowłókien nylonowych. To często wybierane rozwiązanie – prawdziwa siatka do sitodruku jest dość kosztowna. Dlatego jeśli nie chcesz kupować profesjonalnego sita, zachęcamy do wybrania się do sklepu z pończochami.
Sito trzeba napiąć – i to koniecznie równomiernie. Można w tym celu je delikatnie zmoczyć – dzięki temu napnie się bardziej.
Do drukowania metodą sitodruku potrzebujesz również emulsji. Powinieneś posmarować nią obie strony siatki. Zdobycie emulsji nie jest trudne – możesz ją znaleźć w sklepach plastycznych (to akurat droższa opcja) lub przygotować samodzielnie, na przykład z żelatyny dodatkiem dwuchromianu potasu i odrobiną atramentu. Dzięki atramentowi łatwiej zaobserwujesz wypłukiwanie się emulsji. Teraz sito musi odstać pewien czas w ciemnym pomieszczeniu, aż do wyschnięcia jego powierzchni.
Trochę trudniejszym etapem może być stworzenie wzoru. Tu zdolności manualne będą już niezbędne. Wytnij szablon z czarnego arkusza papieru lub tektury i nałóż na sito od dołu. Następnie konieczne będzie przyklejenie wzoru taśmą samoprzylepną, koniecznie przezroczystą. Teraz musisz naświetlić siatkę – najlepiej do tego wykorzystać kilka bardzo silnych żarówek (po 100 W każda), halogeny sprawdzą się doskonale. Możesz także zrobić to na słońcu – zalecamy jednak sztuczne światło. Naświetlanie powinno trwać kilkanaście minut.
Do czego potrzebne było naświetlanie? Chodziło o to, by emulsja się utwardziła i stała się nierozpuszczalna w wodzie. Teraz możesz odkleić szablon z papieru i wymyć te fragmenty, które się nie naświetliły poprze zanurzenie siatki w ciepłej wodzie. Nienaświetlone miejsca wypłuczą się, natomiast pozostałe będą utrwalone – i nie są rozpuszczalne w wodzie.
Kiedy wymyjesz siatkę i wysuszysz, wszystko jest gotowe do druku. Podstaw pod sito tkaninę, na której chcesz wykonać nadruk. Teraz wystarczy nałożyć farby od góry i przecisnąć je raklą – koniecznie szerszej od wzoru. Przypomina ona nieco skrobaczkę do szyb samochodowych. Farby muszą być przeznaczone do zadrukowywania tkanin. Nie zaleca się korzystania ze zwykłych farb – są wykorzystywane w sitodruku, ale tylko, kiedy nanosisz nadruk na zwykły papier. Sita po wykorzystaniu można regenerować poprzez zanurzenie ich w roztworze wodnym wodorotlenku sodu.
Miłośnicy DIY (skrót od „do it yourself” – zrób to sam) na pewno z chęcią skorzystają z tej metody. Tworzenie nadruków w domu może być frajdą! To dobra zabawa dla majsterkowiczów. Nie jest to jednak technika tak wydajna, jak sitodruk zlecony profesjonalistom. Po pierwsze, korzystając z druku w firmie specjalizującej się w tej technice możemy spodziewać się zdecydowanie wyższej jakości nadruku. Wiele osób decyduje się na sitodruk właśnie dlatego, że jest wyjątkowo trwały. Niestety, nanosząc nadruk samodzielnie nie możemy uzyskać takiego rezultatu. Nadruk będzie podatny na spieranie i ścieranie. Druga kwestia to szczegółowość druku – sitodruk pozwala na uzyskanie bardzo wyraźnych konturów i wielu szczegółów, ale sporządzenie takiego szablonu w warunkach domowych może być problematyczne.
Druk na tkaninach to szerokie pole do popisu. Istnieją różnorodne techniki – sitodruk jest tylko jedną z wielu. Jeśli zależy Ci na trwałym, wyraźnym efekcie, domowe metody nie będą skuteczne. W takiej sytuacji lepiej jest skontaktować się z profesjonalną drukarnią, która będzie w stanie zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie. Może nie sitodruk, a folia flex? A może druk transferowy? Opcji jest naprawdę wiele, a każda pozwala na inne rezultaty – warto się im przyjrzeć!